Poznaj naszą przychodnię

Kardiologia

Zadzwoń,
zarejestruj się

Numer telefonu
94 35 471 42

Lekarze

dr n.med. Dariusz Górko

specjalista kardiolog

Zakres usług:
✔️ diagnostyka i leczenie pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, w tym m.in.: z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami lipidowymi, chorobą wieńcową, niewydolnością serca, wadami zastawkowymi serca, zaburzeniami rytmu serca;
✔️prowadzenie chorych po zawale serca, po zabiegach: kardiochirurgicznych, kardiologii inwazyjnej oraz elektroterapii;
✔️kwalifikacje do zabiegów implantacji stymulatorów serca i wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów;
✔️ wstępne kwalifikacje do koronarografii oraz ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca;
✔️ kwalifikacje kardiologiczne do pozasercowych zabiegów chirurgicznych;
✔️ kwalifikacje kardiologiczne do sportowej aktywności fizycznej.

lek. Wojciech Zboiński

specjalista kardiolog

> konsultacje kardiologiczne,
> badanie USG serca /ECHO/ ,
> kwalifikacje do koronarografii i angioplastyk wieńcowych,
> kwalifikacje do zabiegów poza sercowych z oceną ryzyka,
> prowadzenie chorych po zawale serce,
> prowadzenie chorych z wadami serca,
> kwalifikacje do czynnego wysilłu fizycznego i uprawiania sportu.

Oferta

  • konsultacje kardiologiczne
  • badanie USG serca /echokardiografia/
  • HOLTER EKG
  • HOLTER CIŚNIENIOWY
  • kwalifikacje do koronarografii i angioplastyk wieńcowych
  • kwalifikacje do zabiegów poza sercowych z oceną ryzyka
  • prowadzenie chorych po zawale serce
  • prowadzenie chorych z wadami serca
  • kwalifikacje do czynnego wysiłku fizycznego i uprawiania sportu

Na czym polega badanie echo serca?

Badanie echo serca pozwala przedstawić na ekranie monitora obraz serca i naczyń krwionośnych uzyskany za pomocą ultradźwięków. Badanie to wykonuje się dla oceny morfologii serca, czyli jego obrazu anatomicznego oraz dla oceny jego pracy. Aparaty służące do wykonania badania umożliwiają obliczenie różnych parametrów służących ocenie stanu i pracy serca.

Kiedy potrzebne jest wykonanie badania?

O potrzebie wykonania badania echo serca decyduje lekarz kardiolog. Badanie to jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu i monitorowaniu przebiegu wielu chorób serca, w tym: wad wrodzonych i nabytych, niewydolności serca, kardiomiopatii, nadciśnienia tętniczego – dla oceny jego powikłań, nadciśnienia płucnego, chorób dotyczących aorty, choroby wieńcowej, u chorych po zawale serca i w jeszcze wielu innych schorzeniach. Jest jednym z podstawowych badań służących do diagnozowania takich objawów, jak: szmery sercowe, duszność, niektóre rodzaje bólów w klatce piersiowej, omdlenia, niektóre rodzaje arytmii. Badanie echo jest również pomocne w trakcie leczenia choroby nowotworowej w celu uniknięcia lub szybkiego wykrycia sercowych powikłań chemio- i radioterapii.

Czego nie wykryje echo serca?

Badanie echo serca nie odpowie na pytanie: „czy mam chorobę wieńcową?”, ponieważ odpowiedź na to pytanie daje przede wszystkim rozmowa lekarza z pacjentem oraz inne badania diagnostyczne takie, jak test wysiłkowy lub koronarografia. Może natomiast wykryć powikłania choroby wieńcowej w postaci niewydolności serca, czy zawału.

Jak przebiega badanie?

Do badania pacjent(-ka) rozbiera się do pasa, a następnie kładzie na leżance na plecach lub na lewym boku. W trakcie badania lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną aparatu posmarowaną żelem w różne miejsca klatki piersiowej tak, aby uzyskać obraz serca w wymaganych projekcjach. W zależności od indywidualnych warunków fizycznych pacjenta oraz wykrywanych patologii badanie trwa zazwyczaj od 15 do 45 minut.

Czy badanie jest bezpieczne?

Badanie jest bezpiecznie i zasadniczo niebolesne. Niewielki ból może wystąpić jedynie na skutek dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej. Badanie można wykonywać również kobietom w ciąży.

Jak przygotować się do badania?

Nie są potrzebne szczególne przygotowania do badania. Należy jedynie zadbać o higienę osobistą i umyć się lub wykąpać.

Holter EKG i Ciśnieniowy

Badanie metodą Holtera wykorzystuje się do badania pracy serca lub ciśnienia tętniczego krwi. Metoda ta umożliwia precyzyjną diagnostykę różnorodnych schorzeń układu krążenia. 24-godzinny pomiar dostarcza wielu cennych informacji lekarzowi, a przy tym jest bezbolesny, nieinwazyjny i nieszkodliwy dla pacjenta.

Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa to badanie elektrokardiograficzne pozwalające na ocenę wydolności fizycznej organizmu i zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Próba wysiłkowa pozwala określić, czy u danego pacjenta występuje choroba niedokrwienna serca. Pozwala też ocenić stan pacjenta, który przebył zawał serca.

Na czym polega próba wysiłkowa?

Podczas testu wysiłkowego pacjent ćwiczy na rowerku stacjonarnym. Podczas ćwiczeń stan serca i układu krążenia pacjenta jest monitorowany za pomocą elektrokardiografu – pacjent ma przyklejone do klatki piersiowej elektrody, tak jak podczas padania EKG.

W czasie trwania próby wysiłkowej pacjent musi wykonywać ćwiczenia coraz bardziej obciążające serce i układ krążenia – tempo jest stopniowo zwiększane. Wykres EKG pokazuje, jak podczas tego zwiększonego wysiłku pracuje serce.

W czasie wykonywania ćwiczeń organizm ma zwiększone zapotrzebowanie tlenowe, co sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć przez naczynia, które dostarczają tlen do mięśnia sercowego. W przypadku pacjentów z niewydolnością krążenia w naczyniach wieńcowych przy dużym wysiłku fizycznym serce nie nadąża z pompowaniem krwi, co powoduje pojawienie się objawów niedotlenienia mięśnia sercowego.